Suchý kašel: příčiny a příznaky


30/11/2023

Suchý kašel může mít mnoho příčin.

Patří sem nejčastěji nachlazení a chřipka. Lidé, kteří musí hodně mluvit, také často trpí kašlem.

  • Suchý kašel bývá předzvěstí nachlazení. Když patogeny napadají sliznice horních cest dýchacích (včetně nosu a krku), reagují zpočátku sliznice podrážděním. Chtějí se vetřelců co nejrychleji zbavit, a proto se v těle spouští kašlací reflex. Suchý kašel se zpravidla během několika dnů změní v tzv. produktivní kašel (s hlenem). Pro tuto počáteční fázi nachlazení je typická i bolest v krku, způsobená zmíněným podrážděním sliznice.
  • Někdy se suchý kašel objevuje, až když rýma odeznívá. Vzhledem k tomu, že si sliznice v tuto chvíli "neuvědomují", že nemoc již skončila, stále se snaží domnělé patogeny odstranit. Pokud ovšem suchý kašel trvá příliš dlouho (déle než osm týdnů), označuje se jako chronický suchý kašel – ten by měl vždy vyšetřit lékař.

Příčinou suchého kašle může být nejen podráždění horních cest dýchacích, ale i podráždění dolních cest dýchacích (hrtanu, průdušnice a všech částí plic). Může se jednat o:

  • Zánět hrtanu (laryngitida), průdušnice (tracheitida) nebo zánět bronchiální výstelky (bronchitida)
  • Podráždění způsobené mechanicky, např.cizím tělesem/prostředkem, může se vyskytovat po některých typech vyšetření (např.endoskopie)
  • Podráždění znečišťujícími látkami jako jsou např. cigaretový kouř, plyn, prach nebo chemikálie

Lidé, kteří musí z profesních důvodů více mluvit a namáhají HLAS, často trpí různými příznaky. Kromě chrapotu k nim často patří opakující se kašel a potřeba odkašlat si. Příčinou mučivého suchého kašle bývá sucho v ústech a vysušená sliznice krku .

Další možné příčiny mohou být psychické nebo způsobené vedlejšími účinky léků.

Slečna se suchým kašlem
Slečna se suchým kašlem
Muž se suchým kašlem
Muž se suchým kašlem

Psychické příčiny suchého kašle

U tzv. psychogenního suchého kašle se záchvat kašle nevyskytuje v důsledku mechanického podnětu nebo fyzického onemocnění. Příčinou může být spíše stresová situace nebo emoční nerovnováha, obvykle způsobující záchvaty kašle. Ty mohou trvat s krátkými přestávkami i několik hodin. Mnoho z postižených také trpí nutkáním neustále si odkašlávats může jít o tik, který nelze zcela potlačit.

Suchý kašel jako vedlejší účinek léků

  • Kromě toho mohou být příčinou suchého kašle některé léky. To platí například pro následující typy léků: ACE inhibitory (na vysoký krevní tlak a srdeční selhání)

TIP: pro léčbu a zvlhčení suché nebo poškozené nosní sliznice - GeloSitin Péče o nos

https://www.gelorevoice.de/reizhusten


NÁŠ TIP:

Dbejte na to, ať Vás při mluvení neomezuje chrapot, vysušené sliznice, pálení či suchý kašel. Přidejte GeloRevoice do svých denních návyků a pečujte tak o svůj HLAS a sliznice krku i úst! :)

Obrázek produktu GeloRevioce
Obrázek produktu GeloRevioce