Jak svůj HLAS používá profesionální moderátor? Rozhovor plný zkušeností.

19/11/2024

Oblíbený moderátor Petr Král, jehož HLAS můžete slyšet na jednom z neposlouchanějších rádií u nás. Moderuje ranní vysílání a jako hudební dramaturg je zodpovědný i za to, jaká skladba se bude hrát. Přečtěte si, co dělá moderátor, když přijde o HLAS nebo když přijde host, který nemluví...


1. Co je nejtěžší na práci moderátora?
Hodně těžké je být moderátorem a přitom zůstat přirozenýmparťákem pro posluchače. Ono je to snadnější tehdy, když děláte v rádiu jen atmosféru a srandu, ale pokud máte mluvit o tématech s nějakým informačním obsahem, tak to pak úplně snadné není.

2. A co dělá moderátor, když přijde o hlas on nebo jeho host?
To je samozřejmě prekérní situace, která nemá mnoho okamžitých řešení. Nejdřív se to snažíte nějak na sílu dotáhnout, ale protože prostě nějak musíte. Většinou mám u sebe GeloRevoice pastilky. Stejně tak můj syn, který zpívá v metalové kapele. Pastilky už mockrát pomohly jemu, mně i mým kolegům v rádiu.

3. Moderujete ranní pořad na jednom z nejposlouchanějšíchrádií, můžete o sobě říct, že jste "ranní ptáče"?

Zvykl jsem si rychle. Takže přerod z nočního ptáka v ranní ptáče nebyl problém. Jen to chce upravit svůj denní režim, ideálně siněkdy kolem poledne prostě dát šlofíka a večer nejít spát opůlnoci. Ale tohle mně jde. Prý s přibývajícím věkem jde rannívstávání čím dál lépe. Mně to tak tedy funguje. Navíc ráno jsme tam skvělá parta, která si po všech stránkách sedla.

4. Umíte si život bez mikrofonu představit ?
Chvíli jsem to zkoušel. Odešel jsem kdysi pracovat do hudebního vydavatelství. Po půlroce jsem byl zpátky v rádiu.

5. Co jsou Vaše pracovní srdcovky?
Ježíškova vnoučata jsou opravdu hodně silná akce. Bral jsem takhle babičky na výlet na Žižkovskou věž, nebo do Národního muzea, v covidové době jsem jim uspořádal koncert harmonikáře venku pod okny domova seniorů, tohle je vždycky emočně velmi hluboký zážitek, na který nikdy nezapomenu. Srdcovky byly a snad ještě i budou rozhlasové koncerty, na kterých se dramaturgicky podílím. Třeba koncert s písněmi Karla Kryla v Lucerně, koncert k připomínce srpnových událostí roku 1968, který jsme uspořádali u Národního muzea na Václavském náměstí, bylo tam asi padesát tisíc lidí. Nebo zatím poslední velký koncert v Riegrových sadech v Praze ke stému výročí zahájení rozhlasového vysílání u nás. Hodně vydařené byly i fúze interpretů současné hudby se Symfonickým orchestrem ČRo. Velmi povedené to bylo třeba s Tatabojs. Tohle je prostě velká radost.


Zdravotnický prostředek. Čtěte pozorně návod na použití. K dostání v lékárně. CE 0482 | www.gelorevoice.cz