Bolest v krku: Symptom s různými spouštěči

15/12/2023

Horní dýchací cesty zahrnují nos, vedlejší nosní dutiny a hrdlo/krk, se dýcháním dostávají do kontaktu s mnoha látkami. Bolest v krku vzniká při podráždění sliznic dýchacích cest toxiny z prostředí (tzv. noxae) a suchým vzduchem nebo napadením patogeny. Problém s krkem a bolestí může mít kdokoliv, i ten, kdo v práci nebo ve volném čase často a nahlas mluví. Profesní skupiny, které zatěžují svůj hlas (např. učitelé, zpěváci, zaměstnanci call center), trpí bolestí v krku a někdy i ztrátou hlasu o to častěji. Existují různé spouštěče, protože i pálení žáhy nebo senná rýma mohou způsobit bolest v krku.

Bolest v krku s nachlazením

Škrábání, pálení nebo bolest v krku jsou častými příznaky nachlazení. Další příznaky jako bolesti hlavy, rýma a kašel se objevují později. Na vině jsou většinou viry a ve vzácnějších případech i bakterie, které se šíří na sliznicích dýchacích cest. A aby byly potížisté neškodní, tělo reaguje zánětlivou reakcí v postižené oblasti. Sliznice zčervenají a otékají, což vytváří tlak na okolní tkáně a nervy. Ty vysílají do mozku signál bolesti – takto cítíme bolest v krku. Obranná reakce v podobě bolesti je normální reakcí, ale může být i velmi nepříjemná a bolestivá,, je ovšem důležitá a pomáhá tak tělu odstraňovat patogeny. A aniž to tušíme, dokáže zabránit patogenům proniknout hlouběji do plic.

Jak vzniká bolest v krku?

Ten, kdo často tráví čas v klimatizovaných a vytápěných místnostech se suchým vzduchem nebo kouří, poškozuje si nejen sliznice v ústech a krku, ale i svůj hlas.

Aby mohl zaznít náš HLAS, musí proudit z plic hrtanem vzduch. Proud vzduchu způsobuje, že hlasivky vibrují a vytvářejí zvuky. Pokud sliznice hlasivek ztrácí potřebnou vlhkost, jsou méně elastické…Hlasivky se tak již nemohou pohybovat jako obvykle např. kvůli virové infekci. Objevuje se bolest v krku a také chrastivé a chraplavé zvuky.

Bolest v krku způsobená tonzilitidou (tonzilitida)

Při angíně se zanítí a otékají mandle . Palatine a faryngální mandle poskytují bariéru proti patogenům a pokud jsou oslabeny, je ovlivněna i jejich funkce – bariéra či obrana. Lékaři rozlišují tyto varianty tonzilitidy : akutní a recidivující akutní formu, a může být i hnisavá .

Bolest v krku v důsledku zánětu hrdla (faryngitida)

Jedná se o zánět sliznice v krku a i zde lékaři rozlišují různé formy. Existuje infekční akutní a chronická faryngitida. Zatímco první variantu často spouštějí viry, například nachlazení, druhou variantu způsobují dráždivé látky jako alkohol a tabák.

Bolest v krku během těhotenství

Bolest v krku a sucho v krku se může objevit i během těhotenství. Během této doby může být oslaben imunitní systém v důsledku hormonálních změn, takže tělo je náchylnější k virům. Mnoho nastávajících maminek se může cítit bezradně ve volbě léčby, která má přinést pomoc a úlevu, zároveň nechtějí svému nenarozenému dítěti ublížit nevhodným typem léčby bolesti v krku, která nemusí být určena pro těhotné či kojící ženy. GeloRevoice pastilky jsou vhodné pro těhotné a kojící ženy , podrobné informace najdete ZDE.

Bolest v krku u dětí

Jakmile si dítě stěžuje na bolest v krku, potíže s polykáním nebo sucho v ústech , mohou rodiče sáhnout k různým opatřením. Patří mezi ně například domácí prostředky, jako jsou bylinkové sladkosti bez cukru nebo teplé čaje a polévky. GeloRevoice pastilky jsou vhodné pro děti od 6 let, podrobné informace najdete ZDE.

Pokud se bolest zhorší , doprovází ji horečka, zduření lymfatických uzlin nebo únava, okamžitě vyhledejte lékaře.

Tipy na potíže s polykáním a bolest v krku

 • Šalvěj
  Šalvějový čaj z lékárny se dá nejen pít, ale i kloktat. K tomu uvařte čaj podle návodu na obalu a před kloktáním ho nechte trochu vychladnout. Toto můžete opakovat několikrát denně. Přísady v šalvějí zajišťují zklidnění povrchu sliznice.
 • Sůl
  Přidejte lžičku do čtvrt litru vlažné vody a míchejte, dokud se sůl úplně nerozpustí. Tento roztok lze také několikrát denně kloktat.
 • Od nepříjemného škrábání v krku dokáže ulevit cibulovo-medový sirup . Připravíte ho tak , že 1 cibuli nakrájíme na drobné kostičky či klínky, smícháme a promačkáme s medem (3 lž), uzavřeme do sklenice a ponecháme, až cibule pustí šťávu. Nejlepší je nechat směs louhovat přes noc a následně scedit. Dejte svému dítěti lžičku dvakrát až třikrát denně.
 • Čaj
  Pokud máte pocit sucha v krku nebo máte bolest v krku a potíže s polykáním, je důležité dostatečné množství tekutin. Sliznice potřebují zůstat vlhké. Kromě vody pijte nejlépe čaje (vhodný je heřmánkový, zázvorový, tymiánový nebo jitrocelový).
 • Zábal krku
  Je pro vás lepší teplo nebo zima? Jakmile na to přijdete, můžete použít teplé nebo studené zábaly na krk, abyste zmírnili bolest v krku. Můžete postupovat takto: na krk se položí vyždímaná látka, předem namočená do studené vody, překryje igelitem a zábal se zakončí silnější vrstvou látky (například ručníkem, osuškou) a připevní spínacím špendlíkem. Zábal se nechá působit 2 až 3 hodiny a lze jej opakovat třikrát až čtyřikrát denně.
 • Vitamíny
  Ujistěte se, že jíte vyváženou a zdravou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny. Mezi potraviny, které jsou obzvláště bohaté na vitamíny, patří citrusové plody, bobule, rakytník a kiwi a také například brokolice a paprika.

  TIPY:

  • GeloRevoice® pastilky do krku chrání sliznici úst a krku. Používají se k odstranění příznaků, jako jsou chrapot, škrábání/pálení v krku a suchá sliznice, které způsobují bolest v krku nebo dráždivý, suchý kašel.
  • Pro léčbu a zvlhčení suché nebo poškozené nosní sliznice - GeloSitin Péče o nos
  • https://www.gelorevoice.de/halsschmerzen