Články / Studie

Stovky tisíc testů a vyšetření

- narušená nosní sliznice, nepříjemné svědění, pálení nebo krvácení....

Denně je u nás provedeno několik desítek tisíc testů, nejčastěji se provádí stěrem z nosu a nosohltanu.

"I když je tato procedura nezbytná, může způsobit některým pacientům nepříjemné pocity jako je podráždění nebo svědění, případně další obdobné symptomy", říká ORL lékař MUDr. Branislav Lorenc.

Účinnost léčby suché nosní sliznice (rhinitis sicca) v extrémních podmínkách v Afgánistánu, únor 2019

Nosní sliznice v extrémních podmínkách. Studie byla provedena s cílem zhodnotit účinnost léčby pacientů s rhinitis sicca v reálných a extrémních podmínkách v Afghánistánu (uskutečnila se ve Vojenské nemocnici Mazar-e-Sharif v Afghánistánu. Na jedné straně plní vojáci úkoly v extrémně suchém a prašném prostředí, na druhé straně jsou vystaveni působení klimatizace - v obou případech jde o možné příčiny vzniku suché rinitidy, krvácení z nosu a sinusitidy. 


ORL lékaři v Německu doporučují sezamový olej, únor 2019

ORL lékaři v Německu doporučují k dlouhodobému zvlhčování nosní sliznice sezamový olej (data/průzkum společnosti G.Pohl-Boskamp).

Nejen ORL lékaři, ale také velká většina praktických lékařů v Německu doporučují sezamový olej          k pravidelnému/dlouhodobému zvlhčování suché nosní sliznice.


Poruchy hlasu, únor 2019

Hlas je nejefektivnější komunikační prostředek lidí. Porucha hlasu vede ke komunikačním obtížím          a zhoršení kvality života, velkým handicapem může být nejen pro hlasové profesionály.