Když ztrácíme HLAS: chrapot

23/11/2023


Lékaři ztrátu hlasu popisují jako chrapot, dysfonii nebo poruchu hlasu. Hlas zní chraplavě, škrábavě a drsně nebo v nejhorším případě úplně zmizí.

Příčiny chrapotu jsou různé: jednak k němu vede suchá sliznice krku, jednak mohou být hlasivky zarudlé a oteklé, což může narušit tvorbu hlasu. Navíc chrapot někdy vzniká z příliš hlasitého a příliš dlouhého mluvení. Jaké jsou další důvody ztráty hlasu a chrapotu a jaká je léčba?

Žena se ztracenym halse
Žena se ztracenym halse

NÁŠ HLAS

Velmi zjednodušeně řečeno - náš hlas je vlastně jen proud vzduchu, který se uvolňuje z plic a cestou ven se deformuje a mění za vzniku zvuku. Důležitou roli zde hraje hrtan, který leží na přechodu z hrdla do průdušnice .

Hrtan zahrnuje chrupavku spojenou se svaly a vazy a je vnitřně vystlán sliznicí. Velký význam pro tvorbu zvuku mají dvě hlasivky hrtanu . Proud vzduchu z plic způsobuje jejich vibrace . Mohou vibrovat stovky krát za sekundu. Takto vznikají znělé zvuky.A to není vše: Aby se zvuky skutečně staly řečí, vzduch směřuje z hrtanu ke spojovací trubici. Připojovací trubice spojuje ústa, nos a hrdlo. Společně tvoří rezonanční prostor. Zde se zvuky, které dříve produkovaly hlasivky, zesilují a deformují do zvuků a nakonec do řeči. Toho se dosahuje pohybem částí řečového aparátu, tj. rtů, jazyka a spodní čelisti. Například naše zuby jsou při vyslovení "i" blíže u sebe než při "a". Abychom vyslovili celé slovo, musíme několikrát za sebou pohybovat rty, jazykem a spodní čelistí.

CHRAPOT způsobený oteklými hlasivkami a hlasitým, intenzivním mluvením

  • Harmonickou interakci mezi hlasivkami a řečovým aparátem lze snadno vyvést z rovnováhy. Důvodem může být mimo jiné virová infekce. Onemocnění způsobuje otoky sliznic a hlasivek, což může mít za následek chrapot (dysfonii) nebo úplnou ztrátu hlasu. Totéž se stane, pokud je hlas příliš hlasitě nebo příliš dlouho namáhán křikem nebo zpěvem. Výsledek: hlasivky již nemohou správně vibrovat. To, co vychází z úst nemocného, ​​zní většinou křehce, drsně a "vyšeptale" – někdy řekneme, že jste ochraptěli.
  • Dalším faktorem, proč lidé, kteří z profesních důvodů hodně mluví (řečníci, moderátoři) chraptí, je vysychání sliznic úst a krku. Sliznici běžně pokrývá extrémně tenký ochranný film sekretu. Když mluvíme nahlas a intenzivně, tento ochranný film vyschne – škrábe nás v krku, začneme kašlat a chraptit a v nejhorším případě nám zmizí hlas.

Kromě nadměrného používání hlasu může mít na naše hrdlo negativní vliv i příliš suchý vzduch v místnosti nebo cigaretový kouř. Výsledné vysychání sliznice způsobuje podráždění sliznice krku. A hlas zní drsně, slabě a skřehotavě. Kromě toho je chrapot (dysfonie) někdy doprovázen dalšími doprovodnými příznaky, jako jsou kašel, potíže s polykáním a škrábání v krku.

Podle délky trvání potíží lékaři rozlišují, zda jde o chrapot akutní nebo chronický. Při nachlazení nebo zvýšené krátkodobé zátěži hlasivek lékaři hovoří o akutní formě. Obvykle trvá jen pár dní, než se hlas vrátí do normálu. O chronickém onemocnění mluvíme, pokud chrapot trvá několik měsíců.

Platí rada, že jsme-li ochraptělí, měli bychom se o svůj hlas pečovat a zabránit tak jeho úplnému selhání. A jak znovu posílit chraplavý, hrubý hlas? Je třeba omezit mluvení na minimum, mluvit pouze polohlasem. Pozor, šeptání je třeba se úplně vyhnout, protože ještě více zatěžuje hlasivky.

8 TIPŮ PRO VÁŠ HLAS

Pomoc při chrapotu

Co dělat, když se dostaví chrapot a ztráta hlasu? GeloRevoice ® …. TIPY ZDE

Pokud se chrapot i přes samoléčbu stále vrací, je třeba navštívit lékaře a totéž platí, pokud příznaky trvají déle než tři týdny.


NÁŠ TIP:

Pokud Vás trápí chrapot a vysušené sliznice krku, vyzkoušejte GeloRevoice pro okamžitou pomoc.

Obrázek produktu GeloRevioce
Obrázek produktu GeloRevioce